Miłość i Przyjaźń – Akademicki Czwartek z Małgorzatą Konarską

Miłość i Przyjaźń
Akademicki Czwartek z Małgorzatą Konarską

Czym jest miłość? Czy możemy kochać góry lub książkę tak samo, jak kochamy drugiego człowieka? Jakie są rodzaje miłości? Czym się różni miłość ludzka od miłości Boga do człowieka? Jeśli kocham, czy kocham też dla samego siebie i ze względu na siebie?

Małgorzata Konarska, doktor teologii dogmatycznej, psycholog, psychoterapeuta oraz nauczyciel religii i filozofii, pomagała nam eksplorować zawiłe meandry zagadnień związanych z miłością i przyjaźnią podczas kolejnego spotkania z cyklu „Akademickie Czwartki” zorganizowanego przez Liceum „Pryzmat” 11 grudnia.

Wybraliśmy temat codzienny, bliski naszemu doświadczeniu, a jednak daleki od banalności. Pani Konarska uświadomiła nam, jak trudno jest znaleźć punkt wspólny łączący wszystkie rodzaje miłości, jakie przeżywamy: miłość eros, miłość philos i miłość agape. Po dłuższych dociekaniach, prowadząca podała nam odpowiedź proponowaną przez św. Tomasza z Akwinu: kochać to powiedzieć „Dobrze, że jesteś” i w ten sposób wyrazić afirmację drugiej osoby, naszą radość z samego faktu jej istnienia. Taka miłość nie stawia warunków i jest wolna o zbieranie zasług i zabieganie o akceptację.

Miłość afirmująca, bezwarunkowa (agape) jest raczej aktem woli niż uczuciem, chociaż jest ściśle powiązana z pociągiem „ku” drugiej osobie (eros) oraz przywiązaniem i oddaniem (philos). Okazuje się również, że nie możemy afirmować drugiej osoby bez uprzedniej afirmacji samych siebie – ktoś, kto nie kocha i nie akceptuje samego siebie, nie może w pełni kochać i przyjmować drugiej osoby.

Pełnia miłości (agape, eros i filos) jest jedynie w Bogu, który jednocześnie stwarza, afirmuje i w pełni jednoczy się z człowiekiem, a nasza miłość jest odzwierciedleniem i próbą naśladowania tej właśnie pełni.

Ze spotkania wyszliśmy w podniosłych nastrojach, zainspirowani do dalszych rozważań i dyskusji.

A już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie w dniu 17 stycznia nowego już, 2019 roku – tym razem Akademicki Czwartek połączymy z DNIEM OTWARTYM. Plan jest następujący:

godz. 18:00   DZIEŃ OTWARTY

• oferta Liceum Pryzmat
  • nasze plany na rok szkolny 2019/20
  • nasi nauczyciele i wychowawcy

AKADEMICKI CZWARTEK

Tomasz Snażyk: „Własny biznes: czy to dla mnie?”

• czy prowadzenie własnego biznesu to dobry pomysł dla każdego?
  • jakie są wady i zalety pracy na własny rachunek?
  • jakich umiejętności potrzeba do prowadzenia swojej firmy?
  • mam pomysł na biznes – jak sprawdzić, czy jest dobry?

Pan Tomasz Snażyk jest radcą prawny, ekspertem w dziedzinie umów inwestycyjnych i prawa spółek, doradza inwestorom, funduszom Venture Capital oraz założycielom startup-ów. Ma wieloletnie doświadczenie w zakresie funkcjonowania różnych dziedzin gospodarki. Aktywnie uczestniczy w rozwoju społeczności startupowej w Polsce. Prywatnie mąż i ojciec piątki dzieci.

Serdecznie zapraszamy!