Jak nie wpaść w pułapki myślenia? Akademicki Czwartek z Jankiem Dobrzyńskim

Jakie błędy logiczne popełniamy najczęściej? Jak rozpoznać nieuczciwe argumenty w dyskusji? Czym są błędy poznawcze i jak możemy ich uniknąć? W jakich sytuacjach mamy tendencję do myślenia „na skróty?”

Z tymi kwestiami mierzyliśmy się podczas kolejnego spotkania z cyklu „Akademickie Czwartki”, które tym razem poprowadził dla nas Janek Dobrzyński, student Instytutu Filozofii na UW oraz kierunku menedżerskiego na SGH.

Prowadzący przedstawił niezwykle ciekawą i przejrzystą listę najbardziej powszechnych błędów logicznych i poznawczych, ilustrując każdy wymownym przykładem z codziennego życia.

I tak na przykład okazuje się, że mamy tendencję do łączenia w ciąg przyczyno-skutkowy zdarzeń, które jedynie ze sobą współwystępują w czasie (fałszywe korelacje – spurious correlations).

Wolimy też słuchać argumentów zgodnych z naszym stanowiskiem i lepiej zapamiętujemy fakty , które potwierdzają nasze przekonania (błąd potwierdzenia – confirmation bias).

Popełniamy też często tzw. podstawowy błąd atrybucji (fundamental attribution error): przypisujemy zachowanie innych osób wrodzonym cechom ich osobowości a nie okolicznościom, w jakich się akurat znalazły, natomiast w przypadku wyjaśnień dotyczących naszego własnego zachowania, robimy dokładnie odwrotnie. Na przykład, kiedy kolega się złości, myślimy, że jest impulsywny i niezrównoważony; kiedy sami się złościmy, tłumaczymy to zewnętrznymi okolicznościami (nawał obowiązków, stresujący dzień, itp.).

Uczestnicy Akademickiego Czwartku mieli też szansę rozwiązać kilka zadań i zagadek, żeby sprawdzić, na ile sami mają skłonność do popełniania błędów w myśleniu. Z pewnością spotkanie z Jankiem Dobrzyńskim pomoże nam nie tylko w prowadzeniu bardziej uczciwych i merytorycznych dyskusji, ale też w demaskowaniu manipulacyjnych technik stosowanych przez twórców reklam, przez polityków czy przez media.

Serdecznie zapraszamy na kolejny Akademicki Czwartek, który odbędzie się 14 marca wraz z Dniem Otwartym:

18:00 Dzień Otwarty

• prezentacja oferty szkoły
  • przedstawienie wybranych nauczycieli
  • możliwość rozmowy z dyrekcją i kadrą nauczycielską

19:15  Akademicki Czwartek

Lidia Tkaczyńska: „Jak stworzyć własny wizerunek?”

Widzimy się już 14 marca – do zobaczenia!