Akademickie
Czwartki

Dzień Otwarty 14 marca

 In Aktualności

W czwartek 14 marca odbył się nasz kolejny dzień otwarty. Z radością gościliśmy wielu zainteresowanych Rodziców i Kandydatów.

Opowiedzieliśmy o szczegółach oferty naszego Liceum i przedstawiliśmy wybranych nauczycieli, z których każdy opowiedział o swoim dotychczasowym doświadczeniu i o tym, co najbardziej w swojej pracy lubi i ceni. Następnie zaprosiliśmy Rodziców na kuluarowe rozmowy przy kawie, kandydatom natomiast zaproponowaliśmy uczestnictwo w kolejnym Akademickim Czwartku.

Tym razem młodzież miała okazję wysłuchać ciekawego wykładu, który poprowadziła pani Lidia Tkaczyńska. Prelegentka od wielu lat zajmuje się szkoleniami w dziedzinie osobistego wizerunku, „savoir-vivre” i antropologii mody. Współpracuje z firmami z wielu branż i międzynarodowymi korporacjami w zakresie profesjonalnego wizerunku pracowników i biznesowej etykiety jako konsultant i trener. Jest organizatorką projektów szkoleniowych z udziałem doradców wizerunku, stylistów i wizażystów. Prowadzi też wykłady na wyższych uczelniach i w szkołach biznesu oraz zajęcia edukacyjne dla młodzieży. Od wielu lat angażuje się w inicjatywy społeczne promujące dobry wizerunek.

Na tytułowy wizerunek składa się wiele elementów: wygląd, zachowanie, mowa ciała. Wygląd zewnętrzny każdej osoby wpływa na opinię, jaką sobie o niej kształtujemy – niezależnie od tego, czy dana osoba tego chce czy nie. Jej prezencja dużo o niej mówi, poprzez sposób ubierania się i zachowania pokazuje światu, co ma w swoim wnętrzu. Zawsze jest to dla niej pierwszą i najbardziej bezpośrednią formą wyrażenia siebie.

W czasie wykładu dowiedzieliśmy się również jakie znaczenie ma mowa ciała – sposób wypowiadania się, kontakt wzrokowy z rozmówcą czy odpowiednia gestykulacja. Nie jest dobrze postrzegane, gdy ktoś zasłania twarz w trakcie rozmowy, opuszcza głowę lub wykonuje nerwowe ruchy. Gesty wiele mówią o naszym temperamencie i stanie ducha, dlatego nie powinny być zbyt ograniczeni czy przesadnie ekspresyjni. Uśmiech, przyjazne spojrzenie oraz otwarta postawa ciała dopełniają całości pozytywnego obrazu osoby w oczach innych.

Niebagatelna sprawa to ubiór. Przede wszystkim ma być schludny i estetyczny. Liczą się detale – czyste buty, wypielęgnowane ręce, zadbane włosy. Powinien być dostosowany do okoliczności; odpowiednio dobrany sprawia, że inni mają do nas zaufanie. Właściwy cel ubierania się związany jest jednak ze świadomością własnej godności. Idealnie, gdy poprzez swój ubiór podkreślamy własną wartość oraz staranie, by ofiarować osobom z naszego otoczenia dar w postaci przyjemnego wyglądu.

W czasie wykładu przypomnieliśmy sobie także czym jest etykieta towarzyska – czyli ustalone reguły zachowania i dobre maniery. Wstawanie przy powitaniu wyraża szacunek wobec innych osób, a inne zasady savoir-vivre’u pozwalają rozpoznać, kto komu powinien pierwszy się ukłonić czy podać rękę, a tym samym podkreślić jego godność. Warto dbać o tego typu szczegóły, bo dzięki ogładzie w kontaktach międzyludzkich nie tylko doceniamy innych, ale także sami zyskujemy szacunek i autorytet. Żywy sposób wypowiedzi prelegentki oraz liczne przykłady z codziennego życia były mocną inspiracją do dbałości i starań o własny wizerunek.

Podczas całego dnia otwartego niezwykle pomocni byli wolontariusze z klasy 8 naszej Szkoły Podstawowej oraz z klasy 3 naszego Gimnazjum – bardzo Wam dziękujemy za poświęcony czas, udzielanie wskazówek i odpowiadanie na liczne pytania Rodziców i Kandydatów!

Już teraz serdecznie zapraszamy na kolejny Akademicki Czwartek, który obędzie się 25 kwietnia o godz. 16:00. Temat najbliższego spotkania to „Fake news: jak ustrzec się przed manipulacją?” Wykład poprowadzi p. Janusz Wardak, konsultant ds. wychowania i tutoringu w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Pryzmat, od wielu lat związany ze szkołami prowadzonymi przez Stowarzyszenie Sternik. Pan Janusz Wardak jest również jednym z założycieli Akademii Familijnej oraz inicjatorem kampanii „Mniej ekranu, więcej rodziny”.

 

 

Inne aktualności

Start typing and press Enter to search