Akademicki Czwartek z Maciejem Wiśniewskim oraz z Przemysławem Babiarzem

W czwartek 23 maja odbyło się ostatnie w bieżącym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Akademickie Czwartki”. Gościliśmy dwóch niezwykle ciekawych prelegentów, którzy zapewnili nam wyjątkowo inspirujący wieczór.

O godzinie 19:00 rozpoczęło się spotkanie z p. Maciejem Wiśniewskim, trenerem z zakresu zarządzania i komunikacji, który współpracuje z przedsiębiorcami, menedżerami i całymi zespołami z polskich i zagranicznych firm. Pan Maciej zaprezentował nam dające do myślenia przykłady błędów komunikacyjnych – okazuje się, że najczęściej wynikają one z naszej ograniczonej perspektywy. To, co mówią do nas inni, odbieramy przede wszystkim na poziomie emocji, które bazują na wrażeniu, jakie wywołuje w nas wygląd drugiej osoby, jej ton głosu i mowa ciała. Racjonalne przetwarzanie przekazu werbalnego odpowiada za zaledwie 7% tego, co ostatecznie dociera do odbiorcy.

Pan Maciej obrazowo pokazał nam też cztery typy temperamentu: dominujący, inspirujący, sumienny i wspierający. Przynależność do danego typu także decyduje o naszym sposobie komunikacji – jeżeli uda nam się wziąć pod uwagę specyficzne potrzeby charakterystyczne dla danego typu, komunikacja będzie o wiele bardziej trafna i skuteczna.

Po spotkaniu z p. Maciejem Wiśniewskim w napięciu oczekiwaliśmy przybycia p. Przemysława Babiarza, który przyjechał niezwłocznie po wystąpieniu w wieczornym serwisie sportowym. Pan Babiarz opowiadał przede wszystkim o własnym doświadczeniu w pracy z mediami i o tym, jak wiele się na przestrzeni lat zmieniło w pracy dziennikarza i prezentera. Przekonywał, że najważniejsze w wystąpieniach publicznych jest przyjęcie perspektywy odbiorcy i skupienie się na jego potrzebach. Pan Babiarz zachęcał również do wierności klasycznej triadzie prawda – dobro – piękno nawet wówczas, gdy lepiej sprzeda się to, co tym wartościom zaprzecza.

Końcowe przesłanie pana Babiarza możemy streścić w następującym zdaniu: to co w życiu ważne, wymaga od nas wysiłku – to, co przychodzi szybko i łatwo, o wiele trudniej prawdziwie cenić.

Dziękujemy naszym obecnym i przyszłym Uczniom za obecność – do zobaczenia już 2 września na rozpoczęciu nowego roku szkolnego!