Akademicki Czwartek „A może medycyna…?”

12 grudnia gościliśmy trzech lekarzy specjalistów: Magdę Ossolińską (pediatrę związaną z Centrum Zdrowia Dziecka), Łukasza Wróblewskiego (anestezjologa, adiunkta w Zakładzie Anestezjologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym na Banacha) oraz Michała Marchela (kardiologa, adiunkta w Klinice Kardiologii w Centralnym Szpitalu Klinicznym na Banacha).

Spotkanie rozpoczęło się od pokazania, jak wygląda typowy tydzień pracy lekarza, który, jak się okazuje, może być bardzo różnorodny i daleki od rutyny. Dyżury, praca dydaktyczna ze studentami, zabiegi, konsultacje, przyjmowanie pacjentów w przychodni… Ta różnorodność sprawia, że praca lekarza jest nie tylko głęboko satysfakcjonująca ale też po prostu ciekawa.

Wspólnie zastanawialiśmy się też nad tym, jaki powinien być dobry lekarz – każdy uczestnik spotkania mógł wpisać najważniejsze jego zdaniem cechy, którymi powinien wykazywać się doktor. Według większości uczniów, lekarz powinien być mądry, cierpliwy, życzliwy i, co ciekawe, przystojny:)

Poznaliśmy też specyfikę studiów medycznych i bloków zajęciowych na poszczególnych latach studiów – od przedmiotów teoretycznych poprzez praktykę na wszystkich głównych oddziałach szpitalnych.

Na koniec rozważaliśmy różne ścieżki kariery w ramach medycyny – okazuje się, że zupełnie inaczej wygląda praca chirurga, inaczej radiologa a jeszcze inaczej ratownika medycznego. Każda z tych ścieżek wymaga też innych umiejętności i innych predyspozycji osobowych, więc każdy może znaleźć taką specjalizację, która najbardziej do niego pasuje.

Nasi goście przez całe spotkanie przekonywali nas, jak pięknym zawodem jest praca lekarza – jak wiele daje poczucia sensu, radości i satysfakcji z tego, że mogliśmy komuś pomóc i ulżyć w cierpieniu. Wydaje się, że wielu uczestników spotkania dało się przekonać:)

Już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu – tym razem będziemy mówić o specyfice studiów i pracy informatyka. Na spotkanie pt. „A może informatyka…?” zapraszamy 16 stycznia 2020 roku o godzinie 16:30. Bezpośrednio po spotkaniu zapraszamy uczniów i rodziców na dzień otwarty Liceum Pryzmat.