Akademickie
Czwartki

Akademicki Czwartek „A może politechnika…?”

 In Aktualności

6 lutego odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „A może…?”

Z naszymi gośćmi rozmawialiśmy o studiach technicznych i perspektywach zawodowych, jakie otwierają studia na kierunkach oferowanych przez politechniki.

Pan Bartosz Wierzbicki (pracownik Instytutu Lotnictwa w zakresie konstrukcji, napraw i eksploatacji silników lotniczych) pokazywał nam, jak ważna jest umiejętność dostrzegania naturalnych zjawisk (takich jak specyfika ruchu obrotowego czy tarcia) i wykorzystywanie ich w projektowaniu rozwiązań technicznych. Dlatego też, zdaniem pana Wierzbickiego, każdy kierunek techniczny opiera się na fizyce.

Pani Aleksandra Browne (planista w jednej z największych międzynarodowych korporacji, doktor nauk w dziedzinie ergonomii) opowiadała natomiast o sposobach optymalizowania własnej pracy tak, żeby być bardziej wydajnym efektywnym i mniej zmęczonym:)

Nasi prelegenci podkreślali, jak ważne jest dostrzeżenie, że za każdym, nawet najbardziej zaawansowanym rozwiązaniem technicznym (satelity, rakiety, telefony komórkowe…) stoją ludzie i ich pomysłowość, dociekliwość i wytrwałość.

Kluczowe w pracy osoby zajmującej się techniką jest niezrażanie się porażką i ciągłe poszukiwanie nowych, lepszych, bardziej optymalnych rozwiązań.

Gościliśmy również Rafała Dyrę, studenta politechniki, który opowiadał o specyfice studiów na tej uczelni. Okazuje się, że na politechnikę dostać się jest relatywnie łatwo (należy skupić się na trzech przedmiotach: matematyce, fizyce i języku angielskim) jednak utrzymać się na studiach jest już o wiele trudniej. Wymagające egzaminy na pierwszych latach powodują, że sporo osób rezygnuje z dalszych prób. Rafał radził, żeby mimo wszystko się nie zrażać i podejmować kolejne próby, zdawać poprawki, powtarzać przedmioty i wytrwale dążyć do zdobycia wymarzonego tytułu magistra inżyniera.

Serdecznie dziękujemy naszym prelegentom i wszystkim gościom.

Widzimy się niebawem: 12 marca (tym razem o godzinie 16:30) zapraszamy na Akademicki Czwartek na temat kierunków humanistycznych: „A może filozofia, filologia lub lingwistyka…?”

Po Akademickim Czwartku rozpocznie się dzień otwarty, podczas którego wystąpią uczniowie i nauczyciele LO Pryzmat. Będzie można również obejrzeć szkołę i dopytać o wszystko, czego jeszcze o nas nie wiecie. Zapraszamy!

Inne aktualności

Start typing and press Enter to search