Akademickie
Czwartki

10 grudnia odbyło się trzecie spotkanie z cyklu Akademickie Czwartki

 In Aktualności

Spotkanie pt. „Co to jest szczęście i jak je osiągnąć?” poprowadziło dwóch prelegentów na platformie Zoom: p. Bartosz Fingas, filozof oraz dr hab. Włodzimierz Pessel, kulturoznawca.

Dowiedzieliśmy się o różnych koncepcjach szczęścia: od amerykańskiej psychologii pozytywnej poprzez szwajcarską ekonomię wyboru (mniejszy wybór = większe szczęście!), skandynawskie hygge (ciepły kocyk, kominek i herbata) aż po katarski przepych (możemy to mieć, bo nas stać).

Prelegenci opowiadali również o „pułapce samorozwoju” czyli pogoni za szczęściem jako celem samym w sobie.

Odbyło się również głosowanie wśród uczestników spotkania nad tym, co dla nas jest najważniejszym przejawem szczęścia – wygrało poczucie sensu!

Najważniejszą konkluzją z całości spotkania było spostrzeżenie, że koncepcji szczęścia nie da się oderwać od etycznej koncepcji dobra – jedynie dobro jako cel nadrzędny może zrodzić poczucie szczęścia niejako „przy okazji”, jako produkt uboczny.

Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu – tym razem dowiemy się, dlaczego i po co warto grać w gry planszowe i czy one również mogą się przysłużyć naszemu osobistemu rozwojowi.

Spotkanie pt. „O pasji grania i tworzenia – gry planszowe okiem fachowca” (10 grudnia) poprowadzi dr Piotr Siłka – nauczyciel geografii oraz twórca i projektant autorskich gier planszowych.

Inne aktualności

Start typing and press Enter to search